Hlodavci

Hlodavci jsou drobní živočichové, kteří představují největší skupinu savců. Jedná se o řád, který zahrnuje dvě čeledi, konkrétně čeleď veverkočelistní a čeleď dikobrazočelistní, do které patří i naše morče domácí. Jako nejznámější zástupce řádu hlodavců můžeme označit veverky, sysly, krysy a myši, hraboše, hryzce, křečky, osmáky, bobrušky nebo třeba pískomily.

Zatímco někteří z nich jsou vnímáni jako domácí mazlíčci, jiní žijí divoce a představují nebezpečné škůdce, kteří roznášejí nemoci a ničí zásoby potravin. Tito hlodavci se pak často deratizují. Hlodavci jsou vesměs býložraví. Největším hlodavcem je kapybara, která pochází z Jižní Ameriky a dosahuje hmotnosti až 80 kg.

Charakteristika hlodavců

Jak bychom tedy mohli hlodavce charakterizovat? Všichni hlodavci mají specifické uspořádání chrupu. Jejich přední řezáky nahradily hlodáky, špičáky jim chybí úplně. Zatímco přední část zubů pokrývá tvrdá sklovina, zezadu je sklovina měkčí. Díky tomu dochází ke snadnějšímu obrušování a jejich zuby jsou tak stále ostré.

Hlodavci se poprvé objevili až v období pliocénu, tedy v třetihorách, zatímco samotní savci se začali vyvíjet o mnoho milionů let dříve. Jednou z prvních čeledí, která se zde vyvinula, byli myšovití neboli muridae. Dodnes se jedná se o početnou čeleď hlodavců.

Hlodavci jako domácí mazlíčci

Křeček

Nejen morče domácí je hlodavec, kterého můžete chovat doma. Oblíbený je také menší křeček, který stejně jako morče žije i divoce. Domů si tak můžete pořídit například křečka zlatého, džungarského nebo Roborovského. Jeho strava je podobná jako strava u morčete. Doporučujeme ho chovat v kleci nebo v akváriu.

Osmák degu

Domů si rovněž můžete pořídit osmáka degu, který pochází z Chile. Je mírumilovný, nenáročný a velmi inteligentní. Jedná se o společenského hlodavce s hnědočernou srstí, který je drobného vzrůstu. Jeho chov je u nás rozšířený. Zakoupíte ho tak ve zverimexu a pořídit jej můžete i u chovatele.

Pískomil mongolský

Z hlodavců bychom rádi zmínili také pískomila, který který je na pohled podobný myším a křečkům. Patří totiž do stejné čeledi. Má drobné tělo a ideální je chovat jej v páru nebo ve větší skupince.

Divocí hlodavci

Veverka

V parcích se můžete často setkat například s veverkou, která patří do čeledi veverkovitých a je hojně rozšířená v oblastech západní Evropy a východní Asie. Přirozeně obývá lesy, parky, aleje a rozlehlé zahrady. Charakterizuje ji huňatý ocas, kterým si pomáhá udržet rovnováhu při šplhání po stromech a při skákání. Je býložravá.

Myš domácí

Především pokud se objeví v domácnosti, dokáže pořádně potrápit – řeč je o myši domácí, která je nejběžnějším škůdcem z řádu hlodavců. Pokud se vám dostanete třeba do spíže, nezbývá než narafičit pastičku a čekat, až se myš chytne. Mezitím vám ale může poškodit všechny vaše zásoby. Poznáte ji podle typického zápachu. K lovu myší se často využívají kočky.

Hraboš polní

Posledním z divokým hlodavců, kterého bychom chtěli zmínit, je hraboš polí. Stejně jako křeček polní žije běžně na polích, lukách a zahradách. Vyskytuje se v Evropě a v Asii. Dorůstá velikosti maximálně 12 centimetrů a v porovnání s myší má drobnější ocas. Je býložravý a nijak výrazně neškodí, jelikož se vám pravděpodobně nedostane do domácnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>